0

Bitki Bakımı

 Bitki Bakım Kılavuzu

Evimizde, ofisimizde, sevdiklerimizden gelen en değerli hediye olan çiçeklerin ve bitkilerin kendilerine özgü farklı bakım yöntemleri vardır. Orkide bakımı, Teraryum bakımı, Bonsai bakımı, Kaktüs bakımı ve diğer saksı bitkilerinin bakımı... Kimi bitkiler bol su sever kimi bitkiler ise fazla sulandıklarında boyunlarını bükerler. Bol güneş ışığı seven bitkiler vardır ama doğrudan güneşe maruz bırakılmamalılardır. Bu yazımızda bitkilerimize nasıl bakmamız gerektiğini paylaşacağız.


Bonsai Bakımı

Kökenini Doğu Asya'dan alan pek çok uğraş gibi bonsainin de el becerisinden öte bir felsefesi var. Bonsai cennet ve yeryüzü, insan ve doğa arasındaki uyumu betimliyor. Bonsai yetiştirmek felsefi olarak empati, uyum, büyüme, gelişim ve hayat döngüsü ile ilişkilendiriliyor.

Bonsailer nemi seven bitkilerdir, onu günaşırı toprağını nemli tutacak kadar sulamalısınız. Bitkinin toprağını elinizle kontrol ettiğinizde aşırı nemli olmadığından emin olmalı, sulama işlemini yavaşça saksının tüm bölgelerine gelecek şekilde yapmalısınız. Yaz ve ilkbahar aylarında sulamayı arttırmalı kış aylarında bunu üç günde bire kadar uzatabilirsiniz. Bonsailer iç mekanda aydınlığı sever. Onu doğrudan güneş ışığı alan değil de gün ışığı gören bir yere koymalısınız. 


Orkide Bakımı

Orkideler köklerinde su depolayan bitkilerdir. Bu yüzden haftada iki kez püskürtme yöntemiyle su verilmesi ya da köklerinin suyun altında tutulması kafidir. Ayrıca orkideler ışığı ve gece esintisini sever. Yaz aylarında özellikle geceleri açık bir pencere önünde tutulması çiçeklenme oranını arttırır. Çiçekleri tamamen döküldüğünde bir sonraki çiçeklenme dönemine kadar serin bir ortamda muhafaza edilmesi kafidir.


Airplant Bakımı

Göklerin göçebe bitkileri tillandsialar yaşamak için toprağa ihtiyaç duymayan epifit bitkilerdir. Tillandsialar köklerini sadece diğer bitkilere tutunmak için kullanırlar. Yaşamları için gerekli nemi ve besini yaprakları ve trikomları yardımıyla havadan toplarlar. Su püskürtme günaşırı yapılmalı ya da ortamın nem durumuna göre birkaç günde bir bitki tamamen ıslanacak şekilde yapılmalıdır. Sonrasında bitkinin çürümemesi için heryerinin kuruyabileceği açık bir ortamda, tercihen pencere kenarında tutulması kafidir. Sulamayı sabah yaparsanız bitki öğle sıcaklıklarıyla rahatça kurur.


Kaktüs ve Succulent Bakımı

Kaktüsler bol güneş ışığını ve yüksek ısıyı severler. Sukulentler ise doğrudan güneş ışığı yerine aydınlık ve yarı gölge ortamları tercih ederler.
Kaktüsler kuraklığa dayanıklıdır, kışın sulama istemezler, yaz aylarında da toprağı ıslanacak kadar haftada bir az miktarda sulanması yeterlidir. Sukulentler kuraklığa dayanıklı sayılmazlar, susuz kaldıklarında yaprakları buruşur ve formları bozulur, bu yüzden toprağının genellikle nemli olması gerekir.


Solmayan Gül Bakımı

Solmayan güller, özenle seçilmiş gerçek ekvator güllerinin şoklanması yöntemiyle elde edilir. Doğrudan güneş ışığı almayan aydınlık bir
ortamda bulundurulmalı, aşırı sıcak ve aşırı soğuk ortamlardan sakınılmalı ve suyla temasından kaçınılmalıdır. İdeal koşullarda solmayan güller
2 yıla kadar aynı formlarını korurlar.
Hiçbir bakıma ihtiyaç duymazlar.


Genel Bitki Bakımları

Tüm bitkilerin bakımları için bize ulaşabilirsiniz. Size destek olmaktan memnuniyet duyacağız!
02163450817

eticaret yazılımı